Otwieramy dzieci na komunikację. We wszystkich językach!

504 056 845Zadzwoń do nas:

Uczenie się nowego języka

Każdy może się nauczyć nowego języka. Niektórym przychodzi to łatwiej niż innym, lecz każdy z nas może to zrobić.

Dzieci można nauczyć dwujęzyczności. Mogą uczyć się dwóch języków w domu, w szkole lub w społeczności, w której żyją. Niektóre dzieci mówią w dwóch językach bardzo dobrze, ale czasami znają jeden język lepiej niż drugi. Język, którym dziecko posługuje się w większym stopniu, nazywany jest językiem dominującym. W miarę upływu czas język dominujący może się zmienić, w szczególności, gdy dziecko nie używa go regularnie.

Nianiopedia

Mówienie w dwóch językach jest umiejętnością jak każda inna. By robić to dobrze, potrzebna jest duża ilość praktyki, którą mogą pomóc dostarczyć rodzice. Bez praktyki, może być trudno, by dziecko rozumiało lub mówiło w dwóch językach.

Jak nauczyć moje dziecko dwujęzyczności?

Jest wiele sposobów na to, by nauczyć dziecko mówić w więcej niż jednym języku. Przykładowo:

  • Używaj dwóch języków od początku. Wiele dzieci dorasta w dwujęzycznych domach.
  • Używaj tylko jednego języka w domu. Twoje dziecko może nauczyć się drugiego języka, kiedy zacznie chodzić do przedszkola lub szkoły.
  • Dostarczaj dziecku okazji, by się osłuchiwało oraz praktykowało używanie dwóch języków w życiu codziennym.

Czy uczenie się dwóch języków powoduje problemy językowe lub rozwojowe?

Nie. Dzieci na całym świecie uczą się więcej niż jednego języka i nie mają problemów językowych ani rozwojowych. Dwujęzyczne dzieci rozwijają umiejętności językowe, w takim samym, a nawet lepszym stopniu, niż dzieci jednojęzyczne.

 

Koniec części pierwszej artykułu; zapraszamy do śledzenia naszej strony na bieżąco, dzięki czemu będziecie Państwo mogli nabyć więcej informacji na temat dwujęzyczności u dzieci: m.in. metody i narzędzia wspierające rozwój dwujęzycznego malucha, odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju dzieci dwujęzycznych,  neurobiologia dwujęzyczności i wiele, wiele innych!

Do usłyszenia!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go znajomym!